Maadlus ei sobi kõigile, näiteks laiskadele ja vähese tahtejõuga lastele, naistele ja meestele

Arutlus 'Toeta Eesti Maadlust rubriik' alustatud Indrek Viska poolt, Jaanuar 3, 2014.

1. Indrek Viska Administraator

Sport on massidele. Liikumisharrastused on kasulikud. Liikumine annab värskust, võimaluse midagi uut avastada või leida ammukaotatud vana. Sporditegu on raske tegu. Kõigepealt peaks leidma aja.
    Kuidas seda leida? Kes on aja ära kaotanud, see üldjuhul otsima enam ei vaevu. Mis on sportimise eesmärgid? Mis on vahendid, võimalused ja teadmised (osa võimalustest)?
    Olen tihti lastevanematega arutanud, et mis treening sobiks nende lastele. Kurb on vaadata, kuidas oma 5-6 aastased paksukesed suunatakse füüsisele sobimatutesse treeningutesse. Üsna tihti kuulen: minu poeg käib tennises; minu tütar käib ujumas.

Ja siis tuleb loetelu: jalgpall, judo, korvpall, õhtuti trummimäng ja nädalavahetustel hip-hop lisaks. Ärme unusta inglise ja saksa keelt. Lapsed on ruunatud, sest käivad liiga mitmes trennis ja huviringis.
    Lõpuks on apaatsed ega oska konkreetselt midagi. Tuleb õppida keskenduma! Igal alal on plussid, kui neid teha korralikult.
    14-15 aastaseid ei suuna enam keegi, õpitud laiskus ja rikutud tervis. Laps peab ise avastama, et treening on eluline ettevõtmine. Lisaports on neid, kes käivad trennis ja ei ole õppinud pingutama ega tea sisulisest arengust. See vastutus langeb nii lapsevanemale kui ka juba last juhendanud treenerile.
    Olen mõne jaoks maadluse isegi välistanud. Kahjuks ei sobi maadlus kõigile. Nii kummaline kui see ka minu suust kuulduna on. Maadlus ei sobi laiskadele ja vähese tahtejõuga lastele, naistele, meestele. On mõned terviseprobleemid, mis samuti takistuseks.
    Kõige kurvem lugu on nendega, kellel looduslikult antut vähe ning kodune halb toitumisharjumus ja varasem madal füüsiline aktiivsus. Olen kuulnud rangluu murdumist 9aastasel – tegi kukerpalli ja läks oma raskuse all katki. Hiljem selgus, et see oli tal kolmas (!!!) rangluu murd. Suhkrujoogid, halb dieet, vähe vitamiine, vähe liikumist = soodumus.
    Ja mis need trenditreeningud siis on? Justkui populaarsed ja mainekad, aga... Maadlus liigub mühinal üles, seda arvamust toetab harrastajate arvu suurus. Spordiregister võiks võimaldada laiemat statistikat, näidates ala harrastajate arvu võrreldes erinevate perioodidega.
    Siis on lihtne näha, kas kokaiiniball või eitede disko on reaalselt muutnud ala populaarsust. Või kuidas mõjus maailmameistritiitel vehklejate koguarvule.
    Ja siis avastasin ennast mõttelt: maadlus on ju trendiala! Noh, et kuidagi peaks ennast nüüd sellest kahvlist välja vabandama!?
    Alustaksin sellest, et maadlus ise on mitmekesine ja oleks justkui segu kahest erinevast spordialast – kreeka-rooma ja vabamaadlus. Lisaks on paljudes riikides oma ajalooliste mugandustega maadlusstiile.
    Minu jaoks on vabamaadluse ja kreeka-rooma stiilid nii erinevad, et pean neid eraldi spordialadeks, millel on universaalseid ühisjooni. Mõlemale peetakse eraldi võistlusi. Trennis teevad vabamaadlejad ja kreekaroomlased võrdselt ja kõrvuti akrobaatikaharjutusi, ei paista kuskilt, et tegemist oleks erineva tausta või erineva koolitustasemega. Küll aga on kahe erineva stiili erinevuseks terve maailm.
    Kujuta ette, et paned teisele jala taha või oled valmis jalast haarama, et takistada püstitõusmist. Kreeka-Rooma maadlus keskendub haaretele ning võtetele, mis tehtud ülaltpoolt vööpiiri.
    Heiki Nabi on alustanud vabamaadlejana. Temale sobis kreeka-rooma paremini. Kuni 21aastased võiksid teha mõlemat ala ja osaleda ka võistlustel. Vabamaadlejatel oleks kasulik kreeka-rooma stiili harrastades partermaadluse kaitset ja püstimaadluses sidumist arendada, kreeka-roomlastel kiirust ja distantside mitmekesisust ning jalgade tööd.
    Eeloleval nädalavahetusel toimub Kohtla- Järvel, Ahtme spordihoones traditsiooniline rahvusvaheline juunioride vabamaadluse turniir Kuldkaru Open 2013. Minu jaoks oli see võistlus siiani võõras, sest kui olin noorem, siis seda veel ei peetud. Suvel osalesin Jõhvis Kuldkaru maadlusklubi korraldatud ürituse "Eesti Raskejõustik 100" raames peetud absoluutkaalu võistlustel ja selgus, et kohapeal kuuleb-näeb rohkem!
    Kuldkaru sportlased ja nende aktiivsus maadluse propageerimisel on hea. Nad tegid oma raha eest "Save Olympic Wrestling" bannerid, millest üks on nüüd Eesti Spordimuuseumis.
    Rahvusvahelisest turniirist peaks osa võtma üle 10 riigi. Osalemise soovi on avaldatud Eestist, Venemaalt, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Poolast, Valgevenest, Moldovast, Kreekast, Iisraelist, Ukrainast, Soomest, Suurbritanniast, Slovakkiast.
    Kopeerin Kuldkaru Open pressiteate, kuid kahjuks ma pole nendest nimedest ühtegi varem kuulnud. Võibolla sellepärast, et pole varem olnud aega või huvi keskenduda. Tähtis on siinjuures tegelikult see, et olümpiavõitja-või maailmameistri tiitel pole tühi medal, vaid sisuline saavutus spordis.
    Kuldkaru Openile on oodata maailmaklassi nimesi aukülalistena:
    - kahekordne olümpiasangar, kuuekordne maailmameister, mitmekordne Euroopa ja NSVL-i meister, NSVL-i austatud spordimeister Sergei Beloglazov;
    - olümpiavõitja Ateenas, mitmekordne maailma- ja Euroopa meister, austatud spordimeister Hadžimurad Gatsalov;
    - Euroopa meister, pronksmedali võitja Seouli olümpiamängudel, mitmekordne NSVL-i ja Venemaa meister, rahvusvahelise klassi spordi meister Vladimir Toguzov;
    - pronksmedali võitja Sydney olümpiamängudel Amiran Kartanov (Kreeka);
    - kuulus spordikommentaator Ernest Serebrennikov.
    Seega tasub 7. detsembril astuda läbi Maleva 17a asuvast Ahtme spordihallist, kus kohtuvad Euroopa tugevaimad juuniorid-vabamaadlejad. Võistlus algab kell 10, finaalid kell 17. Piletit ostma ei pea.
    Loe reedeti minu iganädalasi ülevaateid ja mõtteid maadlusest. Loe sellest kuidas ma võitlen seinalt maha voolava värviga, käin viies kohas trenni andmas, tegelen maadluse propageerimisega.
    Loe minu mõtteid, kas ja kui palju mõjutab maailmamaadlus väikese Eesti maadluselu. Võibolla on Sul midagi sellest õppida, võibolla mulle õpetada. Kirjuta mulle korrus3@korrus3.ee, märgusõna "Õhtuleht toetab Eesti Maadlust".

Jaga Seda Lehte