Eestimaa spordihing Martin Plaser | Kas sa oled käinud oma abikaasa võistlusi vaatamas? Miks?

Arutlus 'Toeta Eesti Maadlust rubriik' alustatud Indrek Viska poolt, Jaanuar 10, 2014.

1. Indrek Viska Administraator

Juba pikka aega võtan hoogu, et kirjutada 25. jaanuaril Rapla spordihoones toimuvatest kreeka-rooma maadlus Eesti meistrivõistlustest. Jäänud on napid kaks nädalat, viimane aeg võistlus luubi alla võtta.
    Kui esimest korda Rapla spordihoonesse (ametliku nimega Sadolini spordihoone) sattusin, siis mõtlesin: "Vau! Kuidas on võimalik, et väikene Hammerlocki maadlusklubi korraldab juba 25 aastat ühte võistlust nimega Kehtna Liud? Kuidas on võimalik, et selle võistluse juubelisündmus (25. väljalase) peetakse nii suures saalis. Kuidas on võimalik, et sellises urkas (vabandust raplalased), on niiii suur saal samas kui mõni suurem linn ei suuda teha poole väiksematki?"
    Oli kahtlusi ja kõhklusi
    Rapla on väikelinn (või suur küla), sest enamik inimesi tunnevad üksteist, paljud teavad, millega teised tegelevad, teavad omaküla rahvast. Mõnikord teavad isegi liiga palju...
    Põrkasin seal kokku järjekordse tuttavaga ja esitasin talle küsimuse, et kas lapsele on trenn juba välja vaadatud? Endastmõistetavalt pakun maadlust. Too pole aga kuulnudki, et Raplas maadlustrennid toimuvad. 25 aastat on väärt ajalugu, kuid võistelda meedia, rulapargi või arvutimängudega on keeruline.
    Väikse koha eelisteks on lisaks üksteise tundmisele – nii on suhtlus asjaosaliste ja võimalike sponsorite vahel lihtsam – ka see, et asju saab kiiremini ajada.
    Mõnes mõttes oli Rapla spordihoone Kehtna Liud võistluse tarbeks liiga suur. Tõsi, lastel oli ruumi joosta, aga tribüünidel haigutas tühjus. Isegi kohalikud inimesed ei teadnud võistlusest piisavalt palju. Mõtlesin: kas suuremaid võistlusi pidades tuleks Raplas rohkem inimesi maadlust vaatama? Kuid kas ja kes võtaks enda kandateavituse, et rahvas üldse teaks tulla?
    /...Just helistasid uksemehed, kes hakkavad Korrus3 maadlussalli Hörmanni tuletõkkeust paigaldama. Toimetan kirjutamise vahepeal veidi natuke liftioperaatorina.../
    Peale 2014. aastat, ei tohiks Rapla maakonnas (ega ka naabermaakondades) olla kedagi, kes teaks kedagi, kes ei teaks, et Raplas on suur väike maadlusklubi, mis korraldas 2014. aasta täiskasvanute tähtsaima kreeka-rooma maadluse võistluse. Seda teavad isegi pealinlased, sest igas suuremas kaubanduskeskuses on info üleval.
    Miks on võistuste Raplas toimumine nii eriskummaline?
    Eesti meistrivõistlusi korraldavad maadlusklubid külakorda. Tänavu on järg Hammerlocki käes. Kasvandikud, kes võib-olla viimati 10 aastat tagasi maadlesid ja on tänaseks eluga edasi läinud, otsustasid aga koduklubi keerulisest koormast kuuldes nõu ja jõuga kaasa lüüa! Kes aitab transpordikorraldusega, kes osaleb meediakampaanias, mõni võtab enda peale võistlusjärgse koristustöö. Tegevusi jagub.
    Ja siis meenusid mulle mitmed varasemad kreeka-rooma maadluse Eesti meistrivõistlused, kus märksõnadeks vana spordihoone, räämas tualetid, umbne saal, puuduvad tribüünid pealtvaatajatele, olematu meediakajastus. Halb meenutada.
    Maadlusliit korraldab igal aastal mitmeid Eesti tiitlivõistlusi: juuniorid, kadetid, õpilased, vabamaadlus, kreeka-rooma maadlus, täiskasvanud, naised, tüdrukud. Kõik need võistlused korraldatakse alaliitu kuuluvate klubide kaasabil.
    Ühelt poolt on see suur tunnustus, kui klubi saab võimaluse esindusvõistluse pidamiseks. Teisalt suur vastutus, et pidada see au ja väärikusega. Klubid, enne koorma kanda võtmist vaadake, kas olete piisavalt jalga treeninud. Muidu jääte jänni!
    Kas oled käinud oma abikaasa võistluseid vaatamas?
    Selgitan sageli lapsevanematele, et lapse sportlike saavutuste mõõtmiseks on võistlemine hea. See õpetab taluma elulisi pingeid, aga ka oma saavutusi väärselt mõõtma. Samuti annab võistlus hinnangu treeneri ja õpilase ühisele pingutusele.
    Aga lisaks lastele treenivad ju ka vanemad inimesed. Kas sina oled käinud vaatamas oma abikaasa võistluseid? Miks ta üldse trenni teeb, kui sa seda ei väärtusta? Mida oma mehe sporditegemisest arvata? Parem ikka tund jõusaalis kui kaks baaris?
    Alates 1. jaanuarist 2014 muutusid maadlusmäärused
    Maadluses on igasugustele määrustemuutmisele järgnenud üllatused. Seekord muudeti lisaks maadluse sisulisele poolele ka maadlejate tegevust kujundavat fundamentaalseimat tegurit – muutusid võistluskaalud.
    See tähendab, et paljud ei saa mugavalt oodata, vaid peavad otsustama, kas liikuda ülespoole järgmisesse kaalu (sest alumine on liiga kaugel) või on sobivam ja mugavam maadelda hoopis kaaluklassi võrra allpool. Ülempiiriks Raplas on 130 kg, alampiiri pole.
    Võistlused korraldatakse omavahelise mõõdu võtmiseks. Kohal on Eesti paremik – parimad fännid, pealtvaatajad, sõbrad, õed-vennad, sugulased, töökaaslased. Mina osalen võistlustel selleks, et ennast proovile panna. Osalen, et mõnel kael soojaks ja kõrvad punaseks teha. Osalen, et vastase selg teha prügiseks. Osalen, et sillast rünnata.
    Kui Sa ei tunne ühtegi maadlejat, ega ole ise maadelnud, siis tule vaatama, kuidas MINUL võistlustel läheb. Hasartmänge ma ei propageeri, kuid panused ja ennustused on kommentaariumis oodatud. Mis arvad, mitmenda koha saan? Möödunud aastal olin viimane, tunamullu kolmas, aga siis kaalusin 96 kg. Eelmise aasta absoluudikatel sain teise koha.
    Mul pole stabiilsust, millega võiksin igal võistlusel järjekindlalt medali võtta. Pole piisavat kogemust, pole piisavalt aega, et treenida. Profid Alo Toom, Erik Aps, Ardo Arusaar ja Heiki Nabi, seevastu on piisava kogemuse ja treenitusega, et korraldada võimas heitlus ja väärt võistluselamus kõigile pealtvaatajatele.
    Kreeka-rooma maadluse Eesti meistrivõistlused 2014 on erilised ka selle poolest, et sponsorite kaasabil pannakse käima võistluste eribuss, mille info peatselt ka klubidele ning fännidele saadetakse. Seega kohtume 25. jaanuaril kell 11 Rapla spordihoones. Tule vaatama, tule kaasa elama!
    Martin Plaser võit.jpg

Loe reedeti minu iganädalasi ülevaateid ja mõtteid maadlusest. Loe sellest kuidas ma võitlen seinalt maha voolava värviga, käin viies kohas trenni andmas, tegelen maadluse propageerimisega.
    Loe minu mõtteid, kas ja kui palju mõjutab maailmamaadlus väikese Eesti maadluselu. Võibolla on Sul midagi sellest õppida, võibolla mulle õpetada. Kirjuta mulle korrus3@korrus3.ee, märgusõna "Õhtuleht toetab Eesti Maadlust".

Jaga Seda Lehte