Eestimaa spordihing Martin Plaser | Ka täiskasvanud võivad sportimisel tuge vajada

Arutlus 'Toeta Eesti Maadlust rubriik' alustatud Indrek Viska poolt, Jaanuar 3, 2014.

1. Indrek Viska Administraator

Eesti spordiaasta auhinnagalal sain ootamatu tunnustuse osaliseks – olen nüüd Eestimaa Spordihing 2013. Uskusin kunagi päkapikkudesse. Uskusin, et nad on akna taga, peegeldavad öötulede taustal oma väikeste peeglikestega sõnumeid – kas oled olnud hea või halb.
    Uskusin, et päkapikud elavad jõuluajal lillepotis ja istuvad mullas, sest pole ju mõtet põhjanaba vahet iga õhtu sõita. Eesti Olümpiakomitee sai päkapikkudelt sõnumi, mis realiseerus ilusa meenena. Sain tuhandete eestimaalaste ees öelda mõned sõnad.
    Maadlussaalis Korrus3 on head inimesed kulutanud oma aega ja teinud seni sadu tunde ühiskondlikku tööd. See number kasvab. Projekti algusest peale on tehtud meeletu hulk tasuta tööd, et saal valmiks. Probleemiks pole mitte inimeste tahtmatus appi tulla, vaid neile tegevuse leidmine!

Ma ei ole lugenud tunde, mis tehtud ise või palgatud ettevõtete poolt. Olgu öeldud, et paljude tööde juures on allahindlusprotsent olnud märgatav. Mitmetele ettevõtetele on soodustuse tegemine (kui päris tasuta pole võimalik) auasi.
    Alguses olid tegevused lihtsamad: lammutamine, prahi koristamine, krohvimine, värvimine. Seal oli võimalik kaasa lüüa ka ilma varasema ehituskogemuseta. Nüüd on jäänud erialased tööd, mis paraku kulu.
    Spordiinitsiatiivide algatamine on raske. Fantaseerijaid ja ideede-generaatoreid jagub, kuid kas on ka piisavalt teotahet ja vahendeid? Enamikel juhtudel pole kõiki rahalisi parameetreid ette näha. Ettenähtavad käivitamise kulud ületatakse peatselt ning siis jääb ühel hetkel osalejaid vähemaks ja huvitatuid on raske leida. Pole ju raha, mille tuules mugavalt sõita.
    Et inimesed ühises projektis osaleksid, on vaja ühiseid nimetajaid – peavad olema samalaadsed eesmärgid ja elulised tunded. Korrus3 ei ole juba väga pikka aega minu sooloprojekt. Võin ennast dirigendiks pidada, kuid jagub ka külalisdirigente, kes aitavad mõningate tööetappide või suunamuutusega, kui ise olen ummikusse jooksnud. Orkester kasvab.
    Mis paneb inimesed spordile pühenduma?
    Sain esimest korda välja antud olümpiakomitee eriauhinna Eestimaa spordihing, millega "pärjatakse inimest, kes on oma sirgeselgsuse ja põhimõttekindlusega eeskujuks ja inspiratsiooniks nii spordis kui ka kogu ühiskonnale".
    Kindlasti oli otsuse tegemisel teisigi parameetreid, kindlasti oli ka selliseid, mida ma ei suutnud täita või mis oleksid mulle vastu töötanud. Minu tippspordi rong on ju ammu jaamast lahkunud. Võin siin naljatleda, kuid väga raske on sellele järgi jõuda. Ning kas peakski?
    Spordientusiastina arendan spordisaali, et tulevikus oleks rohkem neid, kes jaksaksid pingutada. Minu asi ongi aidata tippsportlasi, kes peavad spordile keskenduma. Minu ala on maadlus.
    Väga hea, et Eesti suurim ja keskne spordisündmus omab nüüd kategooriat, mis tunnustab spordientusiaste ja –aktiviste oma spordiala edendamise ja propageerimise eest.
    Võta 2014. aastast parim, vali endale spordiala ja ela seda oma elu osana! Kui oled juba mingi ala fänn, siis mõtle, kuidas saaksid seda paremini oma sõpradele tutvustada. Kutsu trenni oma sugulased, tuttavad, töökaaslased. Leia oma harrastusele toetajaid.
    Võid hämmastuda, kuid sporti toetavad ka need, kes ise seda ei harrasta. Laste sportimise võimalusi toetavad ka need, kel endal lapsi pole või need, kes sündisid täiskasvanuna. Ka täiskasvanud võivad sportimisel tuge vajada.
    Leia abistajad, et saaksite vajaminevad spordivahendid ja ei peaks kohtuma pargis (kuigi värskes õhus treenimiselgi on oma plussid). Leia toetajad, et võiksite külmale saalile küttelahenduse leida, sest lapsed ei peaks võimlema külmas koridoris. Kas teete praegu trenni mahajäätud tehasehoones? Kui jah, siis mis takistab edasi minna?
    Olen tänulik, et sain olla esimene ja teenäitaja. Loodan, et see Eestimaa spordihinge auhind kestab ja muutub kõigi spordisõprade jaoks sama suureks pühendumise tunnustuseks kui kuldne Kristjan (maadleja ja suurmees) sportlastele.
    Loe reedeti minu iganädalasi ülevaateid ja mõtteid maadlusest. Loe sellest kuidas ma võitlen seinalt maha voolava värviga, käin viies kohas trenni andmas, tegelen maadluse propageerimisega.
    Loe minu mõtteid, kas ja kui palju mõjutab maailmamaadlus väikese Eesti maadluselu. Võibolla on Sul midagi sellest õppida, võibolla mulle õpetada. Kirjuta mulle korrus3@korrus3.ee, märgusõna "Õhtuleht toetab Eesti Maadlust".

Jaga Seda Lehte